Oddanie długu do sądu online wymaga mniejszego zaangażowania, niż tradycyjne pozwy i rozprawy

Oddanie długu do sądu online wymaga mniejszego zaangażowania, niż tradycyjne pozwy i rozprawy

A to nie koniec jego zalet. Dlatego Elektroniczne Postępowanie Upominawcze zalecamy w Kancelarii AIF wszystkim, którym naprawdę zależy na czasie. Procedury w sądzie online są mocno uproszczone, a niektórzy używają nawet określenia „zautomatyzowane”. Taka była właśnie idea stojąca za EPU – maksymalnie przyspieszyć prawomocne rozstrzygnięcia w sprawach, które od samego początku są oczywiste. A statystyki pokazują, że windykacji stanowią one bezapelacyjną większość.

Nie ma konieczności osobistego stawiennictwa. W e-sądzie de facto nie ma żadnej rozprawy

Jest tylko analiza złożonych pism procesowych pod kątem zgodności z wymogami formalnymi oraz podstawy zgłaszanych roszczeń. To pewne uproszczenie, ale całkiem trafnie oddaje obowiązującą procedurę. Warto podkreślić, że sąd online pomija tradycyjnie rozumiane postępowanie dowodowe. Ba, nawet nie zajmuje się analizą dokumentacji sprawy. Decyzja o umorzeniu lub wydaniu nakazu zapłaty zapada na podstawie uzasadnienia pozwu – wskazanych w nim okoliczności i opisanych źródeł należności. Dokumentów stanowiących materiał dowodowy nie dołącza się do pozwu. Będą one potrzebne na wypadek, gdyby dłużnik prawidłowo sprzeciwił się nakazowi zapłaty. Takie sytuacje należą jednak do rzadkości.

88% dłużników reguluje swoje zobowiązania niedługo po wystawieniu nakazu przez sąd online

I robią to dobrowolnie, bez próby „przeciągania liny” w sądzie stacjonarnym. Najwidoczniej stwierdzają, że egzekucja i tak nastąpi, a sprzeciw wobec decyzji sądu online tylko przyniósłby im dodatkowe koszty. Matematyka jest prosta: w niemal 9 na 10 spraw rozpoczętych drogą internetową wierzyciel de facto nie musi czynić dodatkowych starań, aby odzyskać należne pieniądze – wraz ze zwrotem wszystkich poniesionych kosztów sądowych. Odpada konieczność jeżdżenia na rozprawy (lub regularnych spotkań z pełnomocnikami prawnymi) czy długiego oczekiwania na prawomocne rozstrzygnięcia. W Kancelarii AIF dajemy dostęp do indywidualnego Panelu Klienta, pozwalającego na bieżąco śledzić rozwój sprawy w sądzie online w najbardziej dogodny sposób: przez internet, o dowolnej porze dnia i nocy. Więcej infomracji udzielimy w odpowiedzi na zapytania wysłane przez formularz kontaktowy na naszej stronie www.

Ta strona wykorzystuje cookies! Przeczytaj politykę prywatności i dowiedz się dlaczego to robimy. Akceptuję Polityka prywatności