Pierwsze stawiennictwo w sądzie w charakterze świadka może być dla niektórych osób niezwykle stresującym wydarzeniem. Nerwowość w tego typu przypadkach to absolutnie normalne zjawisko. Skaczący do granic możliwości poziom kortyzolu w swoim organizmie możesz jednak obniżyć, jeśli dobrze przygotujesz się do swojej roli. W napisanym przez naszych specjalistów artykule bez barier pokazujemy, jak wygląda przesłuchanie świadka w sądzie. Odpowiemy również na kolejne bardzo popularne pytanie wśród zainteresowanych osób. Z dostępnych tutaj materiałów dowiesz się także, ile trwa przesłuchanie świadka w sądzie. Zachęcamy do uważnej lektury, dzięki której nie będziesz zaskoczony żadną sytuacją w tym mocno stresującym dniu. AIF Kancelaria poleca!
W pierwszej kolejności należy odróżnić charakter Twojego wystąpienia w takiej instytucji. Jeżeli zostajesz poinformowany o konieczności wstawiennictwa na rozprawie jako świadek, sąd będzie chciał dowiedzieć się od Ciebie najważniejszych informacji. Istnieje tutaj bardzo duża szansa, że Twoje zeznanie może mieć kluczowe znaczenie w toku rozpatrywania sprawy. Niezwykle ważne pozostaje więc skrupulatne odpowiadanie na zadane pytania oraz zachowywanie maksymalnego poziomu szczerości. Wcześniej już pisaliśmy o tym, jak dobrze zaprezentować się w sądzie. Nasz artykuł w tym temacie znajdziesz tutaj. Teraz podpowiadamy, jak przygotować się do swojej roli, jak wygląda przesłuchanie świadka w sądzie oraz ile trwa tego typu proces. Pamiętaj o tym, żeby zabrać ze sobą dokument tożsamości. To właśnie za jego pomocą zostaniesz zweryfikowany jako osoba stawiająca się na wezwanie sądu. Twoja obecność na rozprawie będzie obowiązkowa. Za niedostosowanie się do terminu oraz miejsca stawiennictwa grozi kara, dlatego nie polecamy Ci lekceważyć daty i godziny zawartej w przesłanym do Ciebie liście. Konsekwencje obowiązują również w przypadku składania fałszywych zeznań. Każdy świadek jest o tym informowany już na początku swojego przesłuchania.
Na samym początku sąd weryfikuje tożsamość świadka. Odbywa się to za pomocą wcześniej już wspomnianego dowodu osobistego lub innego dokumentu, wykazującego prawidłowość pomiędzy osobą wezwaną a tą, która stawiła się fizycznie na rozprawie. Następnie sąd umożliwia świadkowi swobodne wypowiedzenie się w sprawie. Tu przeważnie pojawiają się pytania odnośnie tego, jakie informacje posiadasz oraz czy wiesz, dlaczego zostałeś wezwany w charakterze świadka. Taki etap zazwyczaj nie trwa długo, a bezpośrednio po wolnej wypowiedzi następuje płynne przejście do pytań właściwych. W pierwszej kolejności głos zabiera oskarżyciel publiczny (najczęściej będzie nim prokurator). Potem oskarżyciel posiłkowy (pokrzywdzony), pełnomocnik pokrzywdzonego, oskarżyciel prywatny oraz jego pełnomocnik, obrońca oskarżonego, sam oskarżony oraz też sąd. Warto jednak pamiętać, że sąd może zadać dowolne pytania poza kolejnością oraz że sędzie będzie pełnił rolę „moderatora” przesłuchania. Kiedy pytanie nie dotyczy sprawy lub jego zadanie jest niezasadne, sąd może uchylić świadka od konieczności odpowiadania. Na sali oprócz Ciebie oraz wcześniej wymienionych osób, nie mogą się znajdować inni świadkowie, którzy nie złożyli jeszcze oficjalnych zeznań. Na samym końcu sąd zadaje pytanie świadkowi odnośnie potwierdzenia, że to co przed chwilą powiedział jest stuprocentowo zgodne z prawdą. Jeśli zachodzi podejrzenie o tym, że zeznania złożone w trakcie rozprawy rozmywają się z tymi, które złożono wcześniej na policji bądź w prokuraturze, sąd może przystąpić do publicznego odczytania wcześniejszej wersji oraz do zadania pytań mających na celu wyjaśnić tego typu rozbieżności.
Na takie pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ nie istnieje takie coś, jak szablon przesłuchiwania świadka. Czas całego procesu będzie więc uzależniony od sporej ilości czynników. Przede wszystkim kluczowy okaże się charakter oraz stopień skomplikowania sprawy. Im będzie on większy, tym większa szansa na zadawanie pytań, wymagających nieco szerszej odpowiedzi. Jeżeli zastanawia Cię, ile trwa przesłuchanie świadka w sądzie, rekomendujemy także wziąć pod uwagę już wcześniej wspomnianą tutaj zgodność zeznań. Wszelkiego rodzaju nieporozumienia będą w tego typu przypadkach znacząco wydłużać czas całego przesłuchania. Zdarzają się również przypadki, kiedy postępowanie nie może być zamknięte w ramach jednej rozprawy. W momencie, kiedy Twoje zeznania mają kluczowe znaczenie dla jej toku, możesz wówczas oczekiwać nawet kolejnego wezwania do sądu.
Jak już wiesz, w trakcie przesłuchiwania przez sąd, jako świadek, masz obowiązek udzielać tylko odpowiedzi, które mają stuprocentowe pokrycie z prawdą. Nie oznacza to jednak, że na wszystkie pytania musisz odpowiadać. Od tej reguły istnieje kilka wyjątków, a najpopularniejszym będzie stopień powiązania świadka z osobą oskarżoną w ramach danego procesu. Jeżeli obie strony są najbliższą rodziną, wówczas świadek ma prawo do odmowy składania zeznań, a sąd takiej osoby nie może dalej przesłuchiwać. Istnieje także odmowa udzielenia odpowiedzi na konkretne pytania. Stosuje się ją wyłącznie wtedy, kiedy może ona narażać świadka lub osobę dla świadka najbliższą na odpowiedzialność karną za popełnienie przestępstwa.
W zdecydowanej większości przypadków takie zaniechanie może mieć swoje konsekwencje w postaci grzywny nałożonej przez sąd. Wyjątkiem będą sytuacje, kiedy świadek jest w stanie swoją nieobecność usprawiedliwić (chociażby zwolnieniem lekarskim). Jeżeli nie może on się stawić na rozprawie z innych powodów niż choroba, wówczas należy swoją nieobecność usprawiedliwić w sposób pisemny przed rozpoczęciem rozprawy.
Co do zasady tak, natomiast istnieje kilka wyjątków. Jeżeli charakter pytania nie jest powiązany z toczącym się procesem, sąd może uchylić Cię z odpowiedzialności odpowiadania. Samodzielnie też możesz zgłosić odmowę składań zeznań w przypadku, kiedy dotyczą one Twojej najbliższej osoby lub odpowiedzi mogą narazić Twoich najbliższych na konsekwencje prawne.
Nie. W trosce o maksymalną poufność rozprawy, każdy świadek może pozostać na sali wyłącznie po złożeniu swoich zeznań. Nie jest to jednak obowiązek. Po zakończeniu przesłuchania świadek ma również prawo do opuszczenia budynku sądu.