E-Sąd jest organem, powołanym w VI Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Lublin – Zachód. Umożliwia on przyspieszoną windykację online, którą można przeprowadzić z każdego komputera w Polsce. Wydawać by się mogło, że każdy może napisać pozew elektroniczny. Niestety, niektóre wnioski są odrzucane przez e sąd. Poniżej znajdziesz praktyczne porady i informacje, dotyczące pisania oraz składania e pozwu.

Jak uzyskać natychmiastową możliwość skierowania pozwu?

Napisanie pozwu w EPU, czyli Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym, przysługuje osobie fizycznej (lub jej pełnomocnikowi), mającej konto na oficjalnym portalu E SĄD oraz posiadającej kwalifikowany podpis elektroniczny. Pozew do e sądu składa się samodzielnie lub korzystając z pomocy prawnika.

Najprościej jest udzielić pełnomocnictwa radcy prawnemu z AIF Kancelarii. Przygotujemy pozew, wypełnimy prawidłowo wszystkie potrzebne dane, napiszemy uzasadnienie w sprawdzony sposób (doświadczenie ponad 1000 spraw w E-sądzie). Zanim dłużnik otrzyma listowny nakaz zapłaty, sąd internetowy musi go wydać, pozytywnie rozstrzygając wniosek powoda.

Jak samodzielnie złożyć pozew do e sądu?

Samodzielne złożenie pozwu wiąże się z kilkoma problemami – czasem oczekiwania na założenie konta w e-sądzie, uzyskaniem podpisu elektronicznego, problemami „technicznymi” (zrywaniem połączenia) i koniecznością kilkakrotnego wprowadzania tych samych danych, jak również z prawidłowym napisaniem uzasadnienia pozwu oraz przedawnieniem (sędzia z urzędu bada, czy roszczenie nie jest przedawnione) i wyborem właściwego sądu, na wypadek sprzeciwu.

Żeby samodzielnie napisać pozew elektroniczny, konieczne jest dysponowanie aktywnym kontem w serwisie EPU. Jego założenie zajmuje kilka minut , ale aktywacja trwa kilka dni. Po wprowadzeniu danych, e-sąd weryfikuje prawdziwość danych osobowych, następnie wysyła link aktywacyjny (należy sprawdzić czy wiadomość nie trafiła do spamu). Po aktywacji konta należy uzyskać Certyfikat (podpis elektroniczny), albo przyznawany przez e-sąd, albo uzyskując bezpieczny podpis elektroniczny u jednej z firm certyfikacyjnych (co wiąże się z opłatami za tę usługę). Jak widać, procedura ta jest dosyć kłopotliwa.

Dysponując aktywnym kontem i podpisem elektronicznym, należy w systemie e-sądu dodać powodów, zdefiniować pozwanych, wypełnić listę dowodów oraz listę roszczeń. Na tym etapie często są problemy z łączem i zdarza się że dane „znikają”, a co za tym idzie, trzeba je wprowadzić kilkakrotnie. Ponadto uzasadnienie wymaga przekonania sędziego, iż wierzytelność jest bezsporna i wymagalna oraz jest nieprzedawniona. W podsumowaniu podaje się sąd właściwy, który przejmie sprawę w przypadku sprzeciwu, wniesionego przez dłużnika.

Jak napisać poprawne uzasadnienie pozwu do E SĄDU?

Sędzia musi mieć 100% pewność że wierzytelność jest bezsporna i uzasadniona.

Niepoprawnie wypełniona rubryka UZASADNIENIE POZWU lub jej całkowite pominięcie przez powoda bywają powodem odrzucania wielu wniosków. Niestety, nie istnieje uniwersalny wzór, który sprawdzi się w każdej sprawie. Każdy e pozew dotyczy innej sytuacji, a także okoliczności. Pomijając postępowania sporne, które nie mogą zostać rozstrzygnięte przez sąd elektroniczny, większość mogłaby skutkować uzyskaniem nakazu zapłaty. Oczywiście pod warunkiem odpowiednio wypełnionego wniosku, z uwzględnieniem jego uzasadnienia.

Nie ulega wątpliwości, że o tym, jak napisać pozew do e sądu oraz jak go złożyć, zawierając w nim stosowne uzasadnienie, najlepiej wie doświadczony prawnik. W naszej AIF Kancelarii stworzyliśmy specjalny serwis E-SĄD INFO właśnie po to, aby każdy, kto został oszukany i walczy z dłużnikiem, mógł tę walkę wygrać. Prowadziliśmy lub prowadzimy ponad 1000 spraw w e-sądzie.

Jeżeli nie wiesz, jak złożyć wniosek do e sądu, masz kłopot z jego napisaniem lub obawiasz się, że elektroniczny pozew zostanie odrzucony, zaufaj fachowcom. Jesteśmy prawnikami, dla których windykacja stanowi nieodłączną część codzienności. Każdego dnia analizujemy sprawy, negocjujemy z dłużnikami, reprezentujemy Klientów z całej Polski. Dobrze wiemy, jak złożyć pozew do e sądu oraz co zrobić, żeby dłużnik uregulował należność. Zgłoś się do nas przez portal E-SĄD Info, a odzyskamy Twoje pieniądze!