Krótki poradnik dla wierzyciela, czyli wszystko co musisz wiedzieć o przedawnieniu długu

Krótki poradnik dla wierzyciela, czyli wszystko co musisz wiedzieć o przedawnieniu długu

Czas działa na Twoją korzyść, niestety nie w kwestii windykacji! Sporo wierzycieli o tym zapomina odkładając na później dochodzenie zaległych spłat od dłużników. Wszystkie zadłużenia mają swój określony czas w jakim muszą zostać uregulowane. Po upływie konkretnego terminu można mówić o tzw. przedawnieniu. Musisz mieć świadomość, że odzyskanie wtedy zaległych pieniędzy jest znacznie trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Pamiętaj, że dłużnicy w wielu przypadkach celowo opóźniają zapłacenie zobowiązań wierząc, że w ten sposób uda im się tego całkowicie uniknąć. Po Twojej stronie leży, aby do tego nie dopuścić! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym przedstawimy najważniejsze informacje odnośnie przedawnienia długu. Czytaj dalej!

Co kryje się pod pojęciem przedawnienia długu? Poznaj naszą odpowiedź

Na samym początku wyjaśnijmy czym dokładnie jest przedawnienie długu. Jest to pewnego rodzaju możliwość dla dłużnika ucieczki od obowiązku uregulowania zaległych płatności. Po upływie określonego terminu osoba zadłużona nie musi płacić pieniędzy wierzycielowi. Czy to oznacza, że dług nagle przestał istnieć? Oczywiście, że nie! Dalej pozostaje wpis w rejestrze dłużników. Aby dobrze odpowiedzieć na pytanie kiedy przedawnia się dług w firmie windykacyjnej należy dokładnie przeanalizować rodzaj istniejącego zadłużenia. W większości przypadków termin przedawnienia wynosi 6 lat, jednak może być także znacznie krótszy. Poniżej przedstawimy Ci krótką listę przedawnieniem dla konkretnych spłat:

 • rok dla roszczeń wynikających np. z umów przedsprzedaży,

 • 2 lata dla zaległych spłat powstający na mocy umowy sprzedaży lub umów dotyczących usług telekomunikacyjnych,

 • 3 lata dla należności regulowanych przez umowy kredytu lub pożyczki.

Sprawdź jak wpłynąć na bieg przedawnienia! Poznaj konkretne działania

Każdy dług ma tzw. bieg przedawnienia, na który Ty jako wierzyciel możesz, a nawet powinieneś wpływać. Pamiętaj, że jedno z najważniejszych pytań jakie zadają dłużnicy brzmi – jak udowodnić, że dług jest przedawniony? Odpowiedź jet bardzo prosta! Wystarczy wykazać brak jakichkolwiek działań, że strony wierzyciela. Musisz mieć świadomość, że bieg przedawnienia liczony jest od dnia kiedy zapłata należności stała się wymagalna. Jego przerwanie konkretnymi działaniami powoduje, że bieg naliczany jest od nowa. Kluczowe zatem jest wskazanie jakie działania wpływają na bieg przedawnienia. Tutaj wymienia się m.in.:

 • rozpoczęcie mediacji,

 • podpisanie porozumienia z dłużnikiem,

 • złożenie wniosku wszczynającego windykację sądową,

 • nadanie klauzuli niewykonalności,

 • dochodzenie roszczenia wraz z komornikiem.

Odzyskiwanie przedawnionej zapłaty? To nie takie proste…

Z upływem czasu odzyskanie zaległych należności staje się coraz trudniejsze, choć nie niemożliwe! Musisz jednak dobrze poznać powody, a tym samym problemy jakie możesz napotkać. Pierwszym są przede wszystkim inni wierzyciele! Nie wiesz ilu osobom Twój dłużnik zalega zapłatą, a przecież wszyscy chcą odzyskać swoje pieniądz. Może dojść do takiej sytuacji, że osoba zadłużona pospłaca wszystkich, a tym samym nie będzie posiadała wystarczających środków finansowych ma pokrycie Twoich należności. Niekorzystną sytuacją dla wierzycieli jest również to kiedy dłużnik staje się niewypłacalny od co najmniej 3 miesięcy i ogłasza upadłość konsumencką. W takich przypadkach proce odzyskania zaległych pieniędzy ulega jeszcze większemu wydłużeniu. Przy odzyskiwaniu długu najistotniejsze są materiały dowodowe potwierdzające jego istotnie oraz określające konkretny termin zapłaty. Wierzyciele, którzy obsługują setki jak nie tysiące Klientów odwlekając w nieskończoność jakiekolwiek próby kontaktu z dłużnikiem ryzykują, że ważne rachunki, faktury, e-maile ulegną zagubieniu.

Kiedy przedawnia się dług w firmie windykacyjnej… sprawdź czy jest sens go dochodzić

Zapewne już zdążyłeś zauważyć, że w kwestii odzyskiwania zaległych należności szybkie działanie jest najważniejsze! A co zrobić w sytuacji kiedy przez natłok spraw nie zdążyłeś wdrożyć odpowiednich działań? Polskie prawo przewidziało pewne rozwiązania dla takich wierzycieli. Co prawda, musisz się liczyć z pewnymi trudnościami ale śmiało możemy powiedzieć, że odzyskanie przedawnionego długu jest możliwe szczególnie w sytuacjach, gdy:

 • posiadasz rzetelną dokumentację stanowiącą dowód na istnienie długu,

 • osoba zadłużona nie stawia sprzeciwu,

 • masz możliwość poparcia swoich żądań zeznaniami świadków,

 • wartość zaległych spłat jest wysoka.

Jeżeli nie spełniasz wyżej przedstawionych warunków odzyskiwanie przedawnionego długu może okazać się nieopłacalne.

Odzyskaj dług bez wychodzenia z domu! E sąd to Twój skuteczny sposób

Odzyskiwanie zaległych należności od nieuczciwych dłużników nie należy do najprostszych, a zarazem najszybszych spraw. Wszystko również zależy od osoby na jaką się trafi. A co jak powiemy Ci, że swoje długi możesz odzyskać bez wychodzenia z domu i bez konieczności stawiania się osobiście na rozprawach sądowych? Zyskującym coraz większą popularność jest e sąd przeprowadzający wszystkie sprawy na drodze Elektronicznego Postępowania Upominawczego. Za jego pomocą wszystkie sprawy dotyczące odzyskiwania zaległych wierzytelności przeprowadzisz internetowo! Jest to szczególnie cenne rozwiązanie dla przedsiębiorców nie mających czasu na sądowe batalie ze wszystkimi dłużnikami. Nasza AIF Kancelaria już od wielu lat pomaga wszystkim zainteresowanym wierzycielom w szybkim i bezproblemowym uzyskaniu świadczeń pieniężnych. Wystarczy, że wypełnisz formularz kontaktowy, a my przygotujemy za Ciebie pozew, który złożymy do e – sądu. Zakładając internetowy profil masz możliwość kontrolowania wszystkich dokumentów przedstawiających wynik rozprawy! Co więcej, to właśnie nasi adwokaci poinformują Cię o końcowym wyniku postępowania. Możemy śmiało powiedzieć, że dzięki elektronicznemu postępowaniu upominawczemu odzyskiwanie długów nigdy nie było łatwiejsze. Nie zastanawiaj się już ani minuty dłużej, pamiętaj, że czas nie jest Twoim sprzymierzeńcem. Skorzystaj z konsultacji prawnej i uporaj się z zalegającymi dłużnikami!

Najczęściej zadawane pytania:

#1 Czy e sąd może odrzucić moją sprawę?

Zdarzają się takie sytuacje. Musisz mieć na uwadze, że kierowane sprawy nie mogą budzić jakichkolwiek wątpliwości będącymi przesłanką do wszczęcia tradycyjnego postępowania. Konieczne jest tutaj faktyczne wykazanie istniejącego długu!

#2 Czy w elektronicznym postępowaniu upominawczym ma znaczenie z jakiego miasta jest dłużnik?

Nie! Siedziba sądu znajduje się w Lublinie, jednak nie stanowi to przeszkody, aby została rozstrzygnięta sprawa osoby mieszkającej np. w Bydgoszczy. Ważne jest to, aby miała zameldowanie na terenie Polski.

#3 Czy jest stała opłata za wniesienie pozwu do e-sądu?

Kwota jaką należy zapłacić za e-pozew uzależniona jest od wysokości roszczenia jakie próbujesz odzyskać. Na naszej stronie znajdziesz pełny cennik usług, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do kontaktu!

Ta strona wykorzystuje cookies! Przeczytaj politykę prywatności i dowiedz się dlaczego to robimy. Akceptuję Polityka prywatności