Wydawać by się mogło, że nie da się nie wiedzieć o zadłużeniu. Jak się jednak okazuje, rzeczywistość bywa zupełnie inna. Czasami poprzez nagromadzenie wszystkich rat i kredytów łatwo stracić kontrolę nad aktualną sytuacją finansową. Należy mieć świadomość, że nawet najmniejsze zadłużenie może uniemożliwić zaciągnięcie kolejnej pożyczki. Dlatego właśnie warto raz na jakiś czas sprawdzić czy jest się zadłużonym. Dzięki temu ograniczysz ryzyko, że dochodzący swoich należności wierzyciel wniesie wniosek przeciwko Tobie i rozpocznie się windykacyjne postępowanie sądowe. Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy ma się długi? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym niniejszym wpisie! Sprawdź, co przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie i czytaj dalej! Zapraszamy!
Na samym początku musisz wiedzieć, że wytłumaczenie – nie wiedziałem o długach, nie jest zbyt dobre. Praktycznie żaden wierzyciel nie uwierzy w Twoje usprawiedliwienie, które z pewnością słyszy od większej liczby dłużników. Skąd w takim razie bierze się niewiedza o istniejących zadłużeniach? Jedną z przyczyn jest fakt nagromadzenia wielu rat. Aktualnie duża część osób żyje na kredycie. Mowa tutaj nie tylko o tym zaciąganym na mieszkanie. Dziś kupujemy niemalże wszystko na raty – samochód, telefon, ekskluzywne zegarki i wiele innych. Do tego jeszcze dochodzą rachunki za prąd, wodę itd. Nagromadzenie wszystkich zobowiązań może sprawić, że przeoczymy, któreś z nich. Warto również mieć świadomość, że nieraz dochodzi do przykrych wydarzeń, kiedy tożsamość danej osoby zostaje skradziona. Efekt? Na konto zaciągany jest kredyt, którego spłata jest obowiązkiem osoby, której skradziono dokumenty. Brak wiedzy o takim zdarzeniu wiąże się z faktem, że nie mamy pojęcia o istnieniu zadłużenia.
Przy nawet najmniejszych zadłużeniach trzeba działać jak najszybciej. Dlatego właśnie postanowiliśmy wyjaśnić Ci jak sprawdzić swoje zadłużenie. Miej świadomość, że do istniejącego długu naliczane są odsetki wynikające z opóźnień oraz innego rodzaju opłaty, które zostały uwzględnione w umowie. W konsekwencji z pozoru niezbyt wysokie zadłużenie może przerodzić się w horrendalną sumę, której uregulowanie może przysporzyć wielu problemów. Musimy zaznaczyć, że to jak sprawdzić czy ma się długi, jest również ważne wtedy, gdy chcemy udać się do banku po udzielenie kredytu. Z pewność instytucja ta prześwietli Twoją historię. Jeśli zauważy zadłużenie na Twoim koncie, wyda negatywną decyzję o przyznaniu pożyczki.
Jak się okazuje, usługa, jak sprawdzić swoje długi jest kierowana nie tylko do osób prywatnych, ale również przedsiębiorców. W ich przypadku posiadanie pożyczonych pieniędzy na rozwój firmy jest codziennością. Powszechnie wiadomo, że w natłoku wszystkich pilnych spraw i ogromnej ilości faktur do zapłacenia bardzo łatwo zapomnieć o uregulowaniu części z nich. Dla przedsiębiorców dług może okazać się blokadą uniemożliwiającą rozwój firmy. Kontrahenci rynkowi mogący prześwietlić Twoją historię nie będą chcieli nawiązać współpracy z kimś, kto nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań.
Czas zatem, abyśmy dokładnie wyjaśnili, gdzie i jak sprawdzić czy jest się zadłużonym. Pierwszy miejscem jest Biuro Informacji Gospodarczej. Gromadzi ono dane o dłużnikach zarówno indywidualnych, jak i przedsiębiorcach. Możesz tam prześwietlić swoją historię, a co więcej, z dostępnych raportów mogą także skorzystać banki i potencjalni partnerzy biznesowi. Warto mieć świadomość, że wpisanie do raportu tworzonego przez Biuro Informacji Gospodarczej utrudnia nie tylko zaciągnięcie kredytu, ale również może generować problemy z wynajmem i wiele innych.
Krajowy Rejestr Zadłużonych to rozbudowany portal dostarczający wielu przydatnych informacji. Można tu nie tylko sprawdzić zadłużenie, ale także dowiedzieć się, czy wobec konkretnej osoby toczy się lub toczyło windykacyjne postępowanie sądowe. Co więcej, zainteresowane instytucje mogą również sprawdzić, czy na przedsiębiorcę nie został nałożony zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Nie możemy zapomnieć o najważniejszym! W Krajowym Rejestrze Zadłużonych widnieją także informacje o tym, czy dłużnikowi grozi niewypłacalność finansowa. Z pewnością kwestie te szczególnie będą interesować banki udzielające pożyczek.
Prowadzona giełda długów to również doskonały sposób na to, jak sprawdzić swoje długi. Zdarza się, że wierzyciele wystawiają istniejące wierzytelności na sprzedaż. W ten sposób w danym rejestrze widnieją Twoje dane oraz informacja o wysokości zadłużenia, które są łatwo dostępne dla innych podmiotów chcących sprawdzić Twoją historię i sytuację finansową.
Właśnie dowiedziałeś się, że na Twoim koncie odnotowano zaległą płatność. Jakie kroki należy podjąć w takiej sytuacji? Jednym z możliwych sposobów jest skorzystanie z pomocy mediatora i spróbowanie zawrzeć z wierzycielem ugodę. Jeśli jednak rozwiązanie to z powodu niewypłacalności jest niemożliwe, warto zastanowić się nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Z pomocą doświadczonego adwokata przeanalizujesz swoją sytuację, sprawdzi on czy spełniasz określone warunki i wskaże dostępne rozwiązania prawne.
Będąc przy temacie, jak sprawdzić swoje długi, nie możemy zapomnieć o wskazaniu kilku cennych informacji dla wierzycieli. Wiesz o tym, że Twój dłużnik nie wywiązuje się ze swojego obowiązku. Wysyłasz powiadomienia, ale bezskutecznie. Co zrobić w takim przypadku? Nie dla każdego rozpoczęcie czasochłonnego postępowania sądowego jest możliwe. Dlatego właśnie tak dużym zainteresowaniem wśród wierzycieli zaczął cieszyć się e sąd. Odzyskiwanie długów prowadzone jest na drodze elektronicznego postępowania sądowego. Oznacza to, że nie musisz stawiać się osobiście na rozprawach, ponieważ wszystko załatwiane jest przez internet! Brzmi interesująco, prawda? Z pewnością rozwiązanie to docenią wierzyciele, którzy borykają się z dużą liczbą dłużników. Nie musisz tracić czasu na postępowania, ponieważ odzyskanie długu nastąpi szybciej, niż myślisz. Oczywiście skorzystanie z e-sądu nie należy do najtrudniejszych. Warto jednak mieć świadomość, że istniejące zadłużenie musi spełniać określone warunki. Przede wszystkim dług nie może być przedawniony. Po drugie nie może on wzbudzać nawet najmniejszych wątpliwości. Jego istnienie musi być podparte fakturami, rachunkami, umowami itp. Jeśli złożony pozew nie będzie spełniał określonych warunków, postępowanie zostanie skierowane na tradycyjną drogę sądową.
Skoro już wiesz, jak sprawdzić swoje długi, czas podjąć odpowiednie działania. Jeśli jesteś wierzycielem dochodzącym swoich należności, również możesz skorzystać z naszej pomocy prawnej. Już od wielu lat specjalizujemy się w skutecznym odzyskiwaniu należności. Nasza specjalistyczna wiedza podparta wieloletnim doświadczeniem pomaga nam w znajdywaniu jak najlepszych rozwiązań. W AIF Kancelarii zaznaczamy, że samodzielna windykacja nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Wszystkie działania muszą być bardzo dobrze przemyślane. W ramach świadczonych usług zajmujemy się również przeprowadzeniem wcześniej wspomnianej internetowej windykacji w imieniu naszego Klienta. Nie musisz sam borykać się z problemem, ponieważ to właśnie my przygotujemy i złożymy pozew oraz poinformujemy Cię o wyniku. Nie zastanawiaj się ani minuty dłużej! W przypadku zadłużeń czas nie działa na korzyść wierzyciela, ponieważ może doprowadzić do przedawnienia. Im szybciej podejmiesz określone działania, tym większa szansa, że w o wiele krótszym czasie uporasz się z dłużnikiem. Nieco więcej informacji w tym zakresie udzielą Ci nasi specjaliści. Przedstaw swój problem, opisz dokładnie całą sytuację i posłuchaj, jakie rozwiązania możemy Ci zaproponować. Postaw na nasze doświadczenie i już teraz odzyskaj zaległy dług. Serdecznie zapraszamy do konsultacji prawnej!
Dochodzi do tego w momencie, kiedy cała zaległa płatność zostanie uregulowana. Zgodnie z obowiązującymi wymaganiami procedurą tą zajmuje się wierzyciel w ciągu 14 dni od otrzymania zapłaty.
Oczywiście, że tak! Doskonale rozumiemy, że dla niektórych generowanie raportów może przysparzać wielu problemów. Co więcej, pomoc w uzyskiwaniu informacji o zadłużeniach oferujemy również wierzycielom.
Tak, ponieważ jest on opatrzony klauzulą wykonalności. W związku z otrzymanym nakazem osoba zadłużona ma 14 dni na uregulowanie istniejącego zadłużenia.