Wiele osób woli trzymać się od sądów jak najdalej. Dlatego kiedy droga sądowa staje się jedyną, która daje nadzieje na skuteczne zaspokojenie uzasadnionych roszczeń, pojawia się wiele wątpliwości. Na przykład dot. tego, czy złożyć pozew we własnym sądzie rejonowym, czy instytucji właściwej dla adresu pozwanego. Optymalnym rozwiązaniem jest Elektroniczne Postępowanie Upominawcze inicjowane drogą internetową.
Nie ma znaczenia, czy Twoim dłużnikiem jest bliski sąsiad, czy z zapłatą zwleka ktoś z drugiego końca kraju. Wszystkimi sprawami zgłaszanymi przez specjalną usługę e-sądu zajmuje się Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie i jego VI Wydział Cywilny. Dla przebiegu EPU fizyczna lokalizacja nie ma istotnego znaczenia. Jeżeli pozew został złożony prawidłowo i zawiera rzetelne uzasadnienie, następnym krokiem przewidzianym w procedurze będzie wydanie nakazu zapłaty. Dlatego tak duże znaczenie ma podanie kompletnych danych, w sposób zgodny z wymogami formalnymi. Tylko skuteczne wniesienie sprzeciwu przez dłużnika spowoduje, że szybka ścieżka windykacji zostanie zakończona i sprawa toczyć się będzie w sądzie tradycyjnym – odpowiednim dla strony pozwanej.
Z punktu widzenia wierzyciela kluczowe jest, aby w pozwie zawrzeć aktualny i rzeczywisty adres. Standardowo nakaz zapłaty wydany przez E-Sąd doręczany jest na adres z odpowiedniego rejestru: bazy PESEL lub przedsiębiorstw. Jeżeli nie będzie się on pokrywać ze stanem faktycznym, strona powoda dostaje nie więcej niż miesiąc na ustalenie prawdziwego adresu. W Kancelarii AIF mieliśmy już do czynienia z podobnymi przypadkami i wiemy, w jaki sposób nadać całej sprawie pożądany bieg. Wszystkich zainteresowanych naszymi usługami związanymi z EPU zapraszamy do wypełnienia formularza kontaktowego i bezpłatnych konsultacji.