W dzisiejszych czasach coraz częściej prowadzone są sprawy windykacyjne. Nie ma się czemu dziwić, w końcu w czasach tak wysokiego konsumpcjonizmu w zatrważającym tempie przybywa dłużników, a wraz z nimi wierzycieli dochodzących swoich należności. Dużym ułatwieniem jest możliwość odzyskania długu poprzez skierowanie sprawy do internetowego e-sądu. Zanim jednak rozpocznie się postępowanie sądowe należy przeprowadzić windykację polubowną, z którą związane jest przedsądowe wezwanie do zapłaty. Chcesz dowiedzieć się, czym jest oraz jakie procedury prawne są z nim związane? Odpowiedź znajdziesz w naszym niniejszym artykule! Czytaj dalej!
Na samym wstępie wyjaśnijmy, czym dokładnie jest przedsądowe wezwanie do zapłaty. Zgodnie z definicją jest to pismo windykacyjne wysyłane do dłużnika w ostatnim etapie windykacji polubownej. Jest to pewnego rodzaju ostatnia deska ratunku przed skierowaniem sprawy na drogę sądową. Kiedy dokument ten jest wysyłany? W większości przypadków w sytuacji, kiedy zwykłe zawiadomienia przypominające o zaległości nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Jeśli po trzecim wezwaniu, osoba zadłużona w dalszym ciągu nie podejmuje jakichkolwiek kroków postępowanie sądowe jest nieuniknione. Odpowiedzmy na jeszcze jedno pytanie, a mianowicie kto może wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty? Głównie robi to wierzyciel dochodzący swoich należności bądź za jego pośrednictwem pismo wychodzi z rąk firmy windykacyjnej. Czy warto wysyłać przedsądowe wezwanie do zapłaty? Oczywiście, że tak! Jest to element składający się na windykację polubowną, który pozwala zapobiec ciągnącemu się postępowaniu sądowemu. Co więcej, musisz mieć świadomość, że wysłanie pisma windykacyjnego skutecznie chroni przed przedawnieniem długu, a tym samym brakiem możliwości na odzyskanie zaległych pieniędzy.
Przedsądowe wezwanie do zapłaty to prawne pismo windykacyjne, które musi być zgodne z obowiązującymi standardami. Jakiekolwiek błędy skutkują nie uznaniem pisma, a to dodatkowo wydłuża czas, w jakim możliwe jest odzyskanie zaległych roszczeń finansowych. Pismo powinno posiadać kilka istotnych elementów, które przedstawimy Ci poniżej! Oczywiście priorytetem jest uwzględnienie podstawowych danych, takich jak data oraz do kogo kierowane jest przedsądowe wezwanie do zapłaty. Nie można zapomnieć również o danych wierzyciela chcącego odzyskać swoje należności finansowe!
Kolejnym elementem, o jaki należy zadbać to właściwa treść pisma. Musisz wskazać dowody, na podstawie, których ubiegasz się o roszczenie pieniężne. W tym miejscu należy wskazać faktury, rachunki oraz umowy potwierdzające istnienie nieuregulowanej zapłaty. Tuż obok wymaganych dokumentów, pamiętaj, aby uwzględnić również wymaganą kwotę roszczenia.
Następnym istotnym elementem, jak nie najistotniejszym jest wskazanie maksymalnego terminu, w jakim ma zostać uregulowana płatność np. 7 dni od dostarczenia wezwania do zapłaty.
Sądowe wezwanie do zapłaty tak jak wspominaliśmy to ostatni etap przed rozpoczęciem postępowania. Dlatego właśnie bardzo ważne, aby w piśmie windykacyjnym zawrzeć element wskazujący dłużnikowi konsekwencje, z jakimi musi się liczyć nie regulując zapłaty. Mowa tutaj o skierowaniu sprawy do sądu i rozpoczęciu postępowania na jego koszt. Co więcej, brak dojścia do porozumienia z wierzycielem wiąże się zajęciem majątku dłużnika w celu spłacenia istniejących zaległości. W wielu przypadkach uświadomienie skutków prawnych może skutecznie zachęcić osobą zadłużoną do podjęcia próby spłaty długu. Musimy udzielić odpowiedzi na jeszcze jedno pytanie – czy przedsądowe wezwanie do zapłaty może ulec unieważnieniu? Zdarzają się takie sytuacje! O nieważnym wezwaniu do zapłaty mówimy w sytuacji, kiedy dług uległ przedawnieniu, a więc wierzyciel stracił możliwość na dochodzenie roszczeń finansowych. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby stale monitorować termin ważności długu!
Tak naprawdę możemy śmiało powiedzieć, że przedsądowe wezwanie do zapłaty może dotyczyć każdego długu. Wezwanie może wysłać każda osoba, która w oparciu o umowę, faktury, rachunki itp. nie uzyskała zapłaty za wyświadczoną usługę lub sprzedany produkt. Możemy tutaj mówić o wezwaniu do zapłaty:
Niezależnie czego dotyczy wezwanie należy pamiętać, że z uwagi na oficjalny charakter pisma windykacyjnego, sądowe wezwanie do zapłaty należy wysłać listem poleconym! Co więcej, warto mieć świadomość, że do każdego wezwania dłużnik może złożyć sprzeciw. Sprzeciw może być wynikiem błędu wierzyciela, bądź zapisu zawartego w umowie.
Jeśli przedsądowe wezwanie do zapłaty nie przynosi oczekiwanych rezultatów, czas skierować sprawę do sądu. Niestety działanie to nie jest często wybierane. Powód? Długo trwające postępowania sądowe. Dlatego właśnie z pomocą przychodzi rozwiązywanie spraw o długi za pomocą internetowego sądu na mocy elektronicznego postępowania upominawczego. Jakie przynosi korzyści? Przede wszystkim postępowania trwa znacznie mniej czasu. Jeśli wszystkie dokumenty są właściwie wypełnione, a istnienie długu jest odpowiednio udowodnione to już na jednej rozprawie może zostać wydany nakaz zapłaty opatrzony klauzulą wykonalności, która nakłada na dłużnika niepodważalny obowiązek spłaty zadłużenia. Bez wychodzenia z domu dostajesz łatwy dostęp do wszystkich dokumentów procesowych, a także wyniku rozprawy! Musimy jednak zaznaczyć, że konieczne jest, aby sprawy, jakie rozpatruje e sąd spełniały określone warunki. Przede wszystkim na drodze elektronicznego postępowania upominawczego można dochodzić tylko i wyłącznie długów, które stały się wymagalne 3 lata przed złożeniem pozwu.
Potrzebujesz pomocy przy skierowaniu sprawy do e sądu? Chcesz uzyskać poradę prawnś na temat odzyskiwania wierzytelności? Doskonale się składa! Nasza AIF Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w pomaganiu wierzycielom w odzyskiwaniu zaległych roszczeń pieniężnych. Musimy zaznaczyć, że sprawy windykacyjne wymagają dokładnej znajomości przepisów prawnych. Doskonale wiemy, że prowadzenie sporu z dłużnikiem nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Na szczęście nie musisz borykać się z tym sam! Postaw na profesjonalizm doświadczonych adwokatów i dołącz do grona wierzycieli, którym udało odzyskać się zaległe należności. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a my przygotujemy Twój e-pozew i w końcowym etapie poinformujemy o decyzji sądu! Jak widzisz, z naszą pomocą Twój udział w postępowaniu zostaje ograniczony do minimum! Nie zwlekaj! Czas nie działa na Twoja korzyść! Im dłużej zwlekasz z odzyskaniem długu, tym bardziej zwiększa się ryzyko przedawnienia długu. Co więcej, długi czas oczekiwania może skutkować niewypłacalnością dłużnika. Podejmij odpowiednie kroki już teraz i skorzystaj z naszej porady prawnej. Ocenimy Twoją sytuację oraz wskażemy, jakie kroki należy podjąć, aby osoba zadłużona w jak najkrótszym czasie uregulowała zaległą zapłatę! Serdecznie zapraszamy do kontaktu!
Przyjmuje się, że termin ten mieści się w granicach 3-7 dni. Jeśli w tym czasie dłużnik nie podejmie jakiejkolwiek próby kontaktu oraz realizacji zapłaty należy rozpocząć postępowanie sądowe, aby uniknąć przedawnienia długu.
Nakaz zapłaty opatrzony klauzulą wykonalności oznacza, że dłużnik pod żadnym pozorem nie może uniknąć zapłaty. Jest to dokument niepodlegający podważeniu.
Powszechnie uznaje się, aby sądowe wezwanie do zapłaty ze względu na oficjalny charakter miało formę listu poleconego. Wcześniejsze zawiadomienia można wysyłać za pomocą sms, maili lub telefonicznie.