Na początku 2010 roku do słownika prawniczego na stałe weszły określenia: e sąd oraz EPU. Te dwie, niewielkie na pierwszy rzut oka zmiany stały się wręcz rewolucją w ściąganiu należności od dłużników przez osoby cywilne. Elektroniczne postępowanie upominawcze polega na wniesieniu pozwu za pomocą specjalnej platformy internetowej (e-sad.gov.pl). Aby skorzystać z tej opcji, trzeba posiadać aktywne konto w systemie oraz mieć pozwolenie na posługiwanie się certyfikowanym podpisem elektronicznym. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy korzystaniu z EPU?
Pod e sąd podlegają zarówno spraw rozstrzygane na szczeblu okręgowym, jak i rejonowym. Wysoka wartość przedmiotu sporu nie jest zatem ograniczeniem dla uzyskiwania zwrotu za pomocą platformy internetowej. Sumy powyżej 75 tysięcy złotych są zarezerwowane dla sądów okręgowych, ale dzięki przepisowi szczególnemu w kodeksie cywilnym tu również da się złożyć wniosek do e-sądu. Ten zapis powoduje, że w sądzie elektronicznym można dochodzić nawet roszczenia o wartości miliona złotych.
Koszty założenia sprawy online są też dużo mniejsze, niż w przypadku wniosków składanych fizycznie do sądu. Opłata w e sądzie wynosi 1,25% wartości roszczenia, natomiast w tradycyjnej siedzibie sprawiedliwości jest to 5%. Wyjątek stanowi postępowanie uproszczone, w którym opłata waha się od 30 do 300 złotych. Gdy wysyłamy wniosek o zapłatę za pomocą EPU, należną kwotę trzeba uiścić kartą płatniczą albo wykorzystując system e-card. Dzięki temu, że nie składamy tutaj dokumentów pełnomocnictwa, a jedynie wskazujemy, kto ma nas reprezentować, nie trzeba wnosić opłaty skarbowej. Oszczędność czasu przy składaniu wniosku do e sądu sprawia też, że mamy go więcej na szukanie wykwalifikowanego prawnika. Nasza Kancelaria AIF jest gotowa, by wybrać dla Ciebie najlepszego pełnomocnika, który pomoże Ci wygrać sprawę.
Ten punkt jest oczywiście standardem również w tradycyjnych sądach, ale tutaj można złożyć go bezpośrednio w systemie elektronicznym. Warunkiem koniecznym jest jedynie to, by pozwany także posiadał konto w systemie sądu elektronicznego. Jeżeli zatem nie zgadzamy się z przedstawionym nam nakazem zapłaty, spokojnie możemy wysłać odwołanie drogą elektroniczną. Jeśli nie posiadamy konta, nic straconego – tradycyjny sprzeciw na piśmie również wchodzi w grę. Do tego typu dokumentów też nie dołącza się dowodów, tak jak w przypadku pozwu.