Nie ulega wątpliwości, że pozew sądowy o zapłatę jest najważniejszym elementem rozpoczynającym postępowanie sądowe pod warunkiem, że jest właściwie wypełniony. Musisz mieć świadomość, że jakiekolwiek błędy skutkują odrzuceniem wniosku przed sąd, a tym samym wydłużeniem całej sprawy. Co więcej, uważa się, że im więcej sprecyzowanych informacji będzie zawierał pozew o zapłatę, tym większa szansa na wydanie jak najkorzystniejszego wyroku. Pozew do sądu o zapłatę musi spełniać wszystkie wymagania ujęte w kodeksie cywilnym. Tylko wtedy zyskasz pewność, że nie zostanie odrzucone przez sąd, a w Twojej sprawie zostanie wszczęte postępowanie sądowe.
Pozew sądowy o zapłatę musi zawierać podstawowe informacje, o tym kogo dotyczy postępowanie. W tym celu należy podać wszystkie niezbędne dane osobowe oraz kontaktowe zarówno swoje, jak i dłużnika. Pamiętaj, że składając pozew o zapłatę do e-sądu, musisz znać aktualne miejsce zamieszkania osoby pozwanej i mieć pewność, że wydany przez sąd nakaz zapłaty może zostać dostarczony na terenie kraju. Kolejną kwestią jest dokładne wskazanie, jakiej należności żądasz od swojego dłużnika. Od jej wysokości będzie zależała opłata, jaką musisz uiścić podczas składania pozwu. Warto także wspomnieć o naliczanych odsetka, jeśli wynikały one z umowy. Pamiętaj, że umów nie załączasz do pozwu, dlatego ważne jest ich dokładne opisanie, a ściślej mówiąc warunków, jakie zostały w nich zawarte.
Pozew sądowy o zapłatę nie może wzbudzać jakichkolwiek wątpliwości, które stanowią przesłankę do jego odrzucenia. Wymaga się, aby osoba chcąca wszcząć postępowanie sądowe, udowodniła istnienie długu. W tym celu pozew o zapłatę musi zawierać informację, na jakiej podstawie odnotowano istnienie zaległej należności. Należy podać, czego dokładnie dotyczyła umowa zawarta z dłużnikiem. Cenne okazuje się także wskazanie informacji odnośnie podejmowanych prób na odzyskanie długu. Przykładem są wysyłane zawiadomienia lub próby przeprowadzenia windykacji polubownej. Skoro jesteśmy już przy umowach, nie możemy zapomnieć o jeszcze jednej kwestii, a mianowicie podaniu dokładnego terminu, od kiedy zaczęło obowiązywać zobowiązanie zapłaty i jak długo dłużnik zwleka z jego uregulowaniem.
Pozew do sądu o zapłatę musi w wyczerpujący sposób wskazywać na istnienie długu. Pamiętaj, że dłużnik może złożyć odwołanie. Dlatego im lepiej udowodnisz istnienie zaległej należności finansowej, tym mniejsza szansa na przedłużenie postępowania, a tym samym dłuższy okres oczekiwania na zapłatę. Nie zaleca się, aby pomijać jakiekolwiek informacje. Musisz mieć na uwadze, że dla sądu każdy, nawet najmniejszy szczegół może mieć ogromne znaczenie w prowadzonym postępowaniu sądowym. Co najważniejsze, pamiętaj, że pozew do sądu o zapłatę może dotyczyć tylko i wyłącznie należności, które nie uległy przedawnieniu. W przeciwnym wypadku ich odzyskanie z prawnego punktu widzenia stanie się niemożliwe. Ostatnią kwestią, jaką należy poddać sprawdzeniu, jest bezsporność zadłużenia.
Jak sam widzisz, pozew o zapłatę musi spełniać dosyć długą listę warunków. Niedopełnienie choćby jednego z nich znacząco wydłuża postępowanie. Jeśli masz wątpliwości, czy napisany przez Ciebie pozew sądowy o zapłatę jest prawidłowy, to wysoce wykwalifikowani adwokaci służą pomocą i profesjonalnym doradztwem! Nasza AIF Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w dochodzeniu zaległych należności, dzięki czemu z łatwością zauważymy nawet najmniejsze nieprawidłowości! Z naszą pomocą pozew do sądu o zapłatę nie wzbudzi jakichkolwiek wątpliwości, a jego napisanie będzie łatwiejsze, niż myślisz! Po stworzeniu wniosku podpowiemy Ci, jakie dalsze kroki należy wykonać, aby postępowanie sądowe zostało wszczęte. Serdecznie zapraszamy po więcej informacji!
Oczywiście, że tak! Na ich podstawie sąd może zweryfikować daną osobę, a dodatkowo dostaje dane, na które może zostać wydany nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności. Nie podanie tego typu danych skutkuje odrzuceniem wniosku z prośbą o uzupełnienie brakujących kwestii!
Tak, jeśli dotyczą one zaległości finansowych. Pamiętaj, aby w swoim roszczeniu uwzględnić wszystkie naliczane odsetki, a także kary, jakie zostały nałożone na pozwanego w ramach niewywiązywania się z płacenia istniejących należności finansowych.
Zgodnie z obowiązującymi warunkami, to właśnie od kwoty zaległej należności zależy opłata za pozew do sądu o zapłatę. Musi ona stanowić 1,25% całości, ale nie może być niższa niż 30 złotych.