Pomimo starań niekiedy rozpoczęcie postępowania sadowego jest nieuniknione. Wielu osobom rozprawy kojarzą się z długi czasem trwania oraz wysokimi kosztami procesowymi. Nie bez powodu jedno z głównych pytań zadawanych przed złożeniem sądowych wniosków brzmi – ile kosztuje sprawa w sądzie. Chcąc rozwiać wszystkie wątpliwości, przygotowaliśmy artykuł, w którym wyjaśnimy, od czego zależy cena. Czytaj dalej i dowiedz się więcej!
Nie da się wskazać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje rozprawa sądowa. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta! Każda sprawa ma zupełnie inny wymiar. W związku z tym konieczne jest podejmowanie odmiennych czynności prawnych. Nie da się tak samo wycenić sprawy karnej i tej z zakresu np. prawa pracy. Zanim jednak przejdziemy do omówienia od czego zależą stawki kancelarii, skupmy się na kosztach, jakie należy ponieść w sądzie. Każdy, kto chce wszcząć postępowanie, musi zadbać o zapłacenie tzw. opłaty sądowej. Jej koszt mieści się w granicach 30, a nawet 100 000 złotych. W niektórych sprawach osoby wnoszące wniosek są zwolnione z opłat, a przy niektórych rozprawach przyjęta stawka jest stała niezależnie od pojawiających się czynników.
Nie ulega wątpliwości, że decydując się na postępowanie sądowe, należy być przygotowywanym na dodatkowe koszty. Z reguły pojawiają się one przy wyjątkowo skomplikowanych sprawach, gdzie konieczne jest uzyskanie opinii biegłego, psychologa lub lekarza. Co więcej, dodatkowe koszty mogą również być związane z chwilowymi aresztowaniami itp. sytuacjami.
Jedną z najbardziej problematycznych kwestii do określenia jest cena za usługi, jaką świadczą kancelarie. Kancelarie nie mają ściśle ustalonych cenników, ponieważ kwestie te są ustalane indywidualnie z każdym klientem. Warto zaznaczyć, że im bardziej skomplikowana sprawa, tym wyższa cena za pomoc i reprezentację pełnomocnika przed sądem. Ogólnie ustalona cena za usługi prawne zależy również od ilości podejmowanych działań. Musisz również mieć świadomość, że kancelarie ustalają różne formy rozliczeń np. na podstawie poświęconych godzin zainteresowanej osobie. Właśnie dlatego wstępne informacje o kosztorysie udzielane są na pierwszych konsultacjach, kiedy adwokat ma możliwość zapoznania się z całą sprawą.
Zgodnie z literą prawa każdy ma prawo do korzystania z instytucji sądowych. Powszechnie jednak wiadomo, że nie zawsze sytuacja osobista pozwala na uregulowanie płatności. W tym miejscu musimy powołać się na art.102 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zapis jasno wskazuje, że osoba, dla której poniesie kosztów sądowych wiązałoby się z uszczerbkiem finansowym, odbijającym się negatywnie na prowadzonym życiu rodzinnym, może ubiegać się o zwolnienie z kosztów. W takiej sytuacji konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku wskazującego na aktualną sytuację materialną.
Jak wskazują normy prawne obowiązek poniesienia kosztów procesów leży po stronie osoby, która wnosi wniosek wszczynający całe postępowanie. Nieco inaczej wygląda sytuacja w sprawach o dochodzenie zaległych płatności. Cena za usługi prawne naliczana jest na konto dłużnika. Kancelarie pobierają tzw. prowizję w wysokości np. 1,5% od uregulowanych spłat oraz zapłaconych dodatkowych kosztów procesowych. W tym przypadku możemy powiedzieć, że to ile kosztuje sprawa w sądzie, zależy głównie o wysokości niespłaconych wierzytelności.
Będąc przy temacie, ile kosztuje sprawa w sądzie, musimy wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Mowa tutaj o możliwości przeprowadzania spraw o wierzytelności na drodze elektronicznego postępowania upominawczego. W związku z faktem, że w ten sposób mogą być dochodzone jedynie uzasadnione i bezsporne zadłużenia zyskujesz pewność, że w trakcie nie zostaną naliczone dodatkowe opłaty. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy dłużnik wniesie sprzeciw i postępowanie sądowe o dochodzenie roszczeń będzie musiało przyjąć tradycyjną formę. Elektroniczne postępowanie sądowe, jakie prowadzi e sąd to aktualnie jedno z najkorzystniejszych rozwiązań, jakie dostępne jest dla wierzycieli, którzy od dłuższego czasu nie mogą uporać się z ze swoimi nieuczciwymi dłużnikami. Nasza AIF Kancelaria świadczy profesjonalne usługi w zakresie załatwienia niezbędnych formalności oraz poinformowania o wydanym wyroku. Dzięki temu nie musisz brać udziału w długo trwających rozprawach, ponieważ bez wychodzenia z domu z łatwością uporasz się z klientami uciekającymi od zapłacenia obowiązkowych faktur, rachunków, umów itp. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skorzystaj z dostępnej konsultacji. Nasi adwokaci wyjaśnią funkcjonowanie e sądu i wskażą zalety rozwiązania. Serdecznie zapraszamy!
Tak, pod warunkiem, że ich istnienie jest udowodnione. Tak jak wspominaliśmy, zadłużenie nie może wzbudzać wątpliwości. W przeciwnym razie konieczne będzie rozpoczęcie tradycyjnego postępowania.
Czas nie ma wpływu na ogólny koszt. Głównym czynnikiem decydującym o cenie jest przede wszystkim ilość działań koniecznych do podjęcia przez adwokata, aby doprowadzić sprawę do końca.
Przydatne w tym celu będą wszystkie faktury, rachunki oraz umowy. Tak naprawdę wszystkie dokumenty świadczące o zawiązanej transakcji, a także wskazujące, że klient nie przystąpił do ich uregulowania.