Budowanie dobrego wizerunku w trakcie rozprawy sądowej należy do absolutnych podstaw dla każdego członka toczącej się sprawy. W takim przypadku sam schludny i niewzywający ubiór nie wystarczy. Jeszcze przed wstąpieniem na salę warto dowiedzieć się, jak dobrze wypaść w sądzie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nawet drobne odejście od panujących w takim miejscu zasad może przekreślić żmudnie tworzony wizerunek. Mimo wpływu często negatywnych emocji należy wiedzieć, jak zwracać się do sądu na rozprawie, z kim można dyskutować oraz kiedy należy zabrać głos, a w których przypadkach jego wstrzymanie będzie na wagę złota. Chcesz poznać takie zasady? Specjaliści z AIF Kancelaria przygotowali je w stosunkowo łatwej do przyswojenia formie. Przeczytaj nasz poradnik. Jesteśmy pewni, że po takiej lekturze nie dasz się zaskoczyć w sądzie.
Z całą pewnością nie można powiedzieć, że wzorowo stworzony wizerunek indywidualny pomoże Ci wygrać dosłownie każdą rozprawę sądową. Bez wątpienia warto jednak stwierdzić, że osobista prezencja oraz przestrzeganie podstawowych zasad zachowywania się w tego typu miejscu jest wartością dodaną, eliminującą niepotrzebne kary porządkowe lub też upomnienia ze strony sądu. Jeżeli więc chcesz wiedzieć, jak dobrze wypaść w sądzie, zacznij przede wszystkim od ubioru. To pierwszy, ale niejedyny podpunkt, który należy przerobić przed rozpoczęciem rozprawy. Dobrą praktyką będzie postawienie na coś schludnego, skromnego i niewyzywającego. Twój strój musi być dopasowany do charakteru wydarzenia, a w takim przypadku jest on formalny. I chociaż często w telewizjach można zauważyć frywolny ubiór świadków, pokrzywdzonych bądź oskarżonych, tak w praktyce rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Żeby dobrze wypaść w sądzie mężczyzna powinien rozważyć założenie garnituru lub koszuli z eleganckimi spodniami. Wśród kobiet także mile widziane są wizytowe koszule, spódnice czy pasujące do formalnego charakteru wydarzenia spodnie. Z pewnością polecamy Ci unikać luźnego, casualowego ubioru.
Do tematu rozmów z sądem polecamy podejść z należytym profesjonalizmem. Z pozoru to nic trudnego, natomiast brak podstawowej wiedzy na temat dialogowego savoir vivre z pewnością nie będzie pozytywnie ocenione przez sąd. Zanim pokażemy Ci na konkretnych przykładach, jak warto zwracać się do sądu na rozprawie, podkreślamy konieczność odpowiedniej reakcji podczas rozmów. Przede wszystkim przy każdym dialogu z sądem należy wstać. Zwolnieni z takiego obowiązku są wyłącznie osoby chore. Jeżeli taka zasada – w wirze negatywnych emocji – wyleci Ci z głowy, sąd wystosuje słowne upomnienie. A nie musimy chyba mówić, że w takim przypadku mocno tracisz na swoim wizerunku w trakcie rozprawy, prawda?
Chcąc wiedzieć, jak zwracać się do sądu, pamiętaj o zasadzie moderowania rozmów. Główną osobą odpowiedzialną za utrzymanie porządku w trakcie rozprawy jest sąd właśnie. To sąd zadecyduje kto otrzyma prawo głosu oraz kto może wyrazić swoje zdanie w poruszanym właśnie temacie. Musisz liczyć się ze słownym upomnieniem lub karą porządkową (przy regularnym naruszaniu zasad), jeśli zdecydujesz się na zabranie głosu bez uprzedniej zgody ze strony sądu. Pamiętaj! Nie rozmawiaj ze swoim przeciwnikiem na podstawie samowolnej decyzji. Także rozmowa z sądem poza momentem wskazania przez sąd będzie odebrana jako zachowanie odchodzące od reguł.
Mimo formalnego charakteru posiedzenia, w trakcie rozprawy odchodzimy od zasady zwracania się per Pan oraz per Pani do sądu. Obowiązującą formą będzie natomiast „wysoki sądzie” albo „proszę sądu”. Nawet połączenie „Panie sędzio” będzie uznawane za faux pas w kulturze prawniczej.
W trakcie rozprawy sądowej często wielokrotnie przyjdzie Ci zadawać lub odpowiadać na pytania. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak dobrze wypaść w sądzie również na tym polu, zalecamy zachowywanie pełnego spokoju. Nawet, jeśli mamy podejrzenia, że przeciwna strona lub nawet świadek nie mówi prawdy, impulsywna reakcja nie będzie mile widziana z punktu widzenia sędziego. Będąc idealnie przygotowanym do rozprawy, jesteś w stanie „zdemaskować” fałszywe zeznania w tracie zadania dobrych pytań. W tym celu warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Prawnicy z AIF Kancelaria posiadają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw o różnych charakterze. I taki staż pozwoli Ci nie tylko uzyskać cenne wskazówki dotyczące savoir vivre, ale również daje szansę na przygotowanie trafnych pytań, nakierowujących sąd na prawidłowy tok wydarzeń. Warto także wiedzieć o tym, że zarzucanie którejkolwiek z osób znajdujących się na sali sądowej fałszu wychodzi daleko poza Twoje kompetencje oraz ingeruje w pracę czy obowiązki sędziego.
I obowiązują one bez względu na Twoją rolę w rozprawie czy charakter takiego posiedzenia. Tak na dobrą sprawę jedynym odejściem od wyżej wymienionych reguł będzie e-sąd, gdzie sprawy orzeka się w sposób całkowicie zdalny, przez internet. Innowacyjny program Elektroniczne Postępowanie Upominawcze nie jest powiązany z koniecznością osobistego wstawiennictwa, a więc tu nie musisz przejmować się przestrzeganiem branżowego dekalogu zasad oraz zachowań. W innym przypadku kluczowe będzie stworzenie wzorowego wizerunku.
Wszystkie podawane tu informacje warto przyswoić jeszcze przed rozpoczęciem procesu. W trakcie rozprawy sąd nie przypomina zasad tworzenia perfekcyjnego wizerunku czy prawidłowego sposobu rozmowy z sądem. Mało tego, niestosowanie się do branżowych zasad może kosztować Cię słowne upomnienie bądź karę finansową porządkową w przypadku regularnych naruszeń.
Rekomendujemy zachowywanie pełnego spokoju. Nawet przy mocnych podejrzeniach, że taka osoba nie składa zeznań zgodnie z prawdą. W każdym z tego typu przypadków sąd da szansę na zadanie pytania do świadka zarówno stronie poszkodowanej, jak i oskarżonej. Wówczas możesz doprecyzować pewne kwestie, natomiast pamiętaj o neutralnym konstruowaniu wypowiedzi.
Tak. Taki środek stosuje się głównie w przypadku osób nagminnie łamiących zasady lub tych, które uniemożliwiają sprawne prowadzenie toku postępowania sądowego.