Niektóre sytuacje w życiu człowieka potrafią generować olbrzymie dawki stresu. I to niezależnie od doświadczenia oraz nabywanych zdolności. Poziom kortyzolu w organizmie może poszybować pod maksymalne widełki w momencie, kiedy otrzymujesz wezwanie na policję. Na szczęście masz nas! Specjaliści z AIF Kancelaria we Wrocławiu przygotowali praktyczną pigułkę wiedzy, która w dość zrozumiały sposób odpowiada na najpopularniejsze pytania. Jak wygląda wezwanie i przesłuchanie w charakterze świadka na policji? Czym różni się od zeznawania w roli podejrzanego w sprawie? Już teraz zachęcamy do lektury. Bądź gotowy dosłownie na każdy scenariusz!
Prowadzona przez nas AIF Kancelaria we Wrocławiu stanowi grupę doświadczonych prawników. Jako specjaliści w swoim fachu chcemy, aby przekazywana tu wiedza miała wydźwięk edukacyjny. Takiego artykułu nie możemy więc rozpocząć inaczej. Na samym początku powiemy Ci, jak należy reagować, jeżeli otrzymujesz wezwanie w charakterze świadka bądź oskarżonego. O konieczności osobistego wstawiennictwa na policji zostaniesz poinformowany listownie. Przesyłka musi zostać odebrana przez osobę wzywaną. Wtedy organy mają pewność, że posiadasz wiedzę o czynnościach podejmowanych wobec Ciebie. Wezwanie na policję to coś, czego nie rekomendujemy lekceważyć. Brak wykonania polecenia zawartego w liście może bowiem poskutkować zastosowaniem środku przymusu osobistego w postaci doprowadzenia na komisariat w asyście funkcjonariuszy. Możemy natomiast polecić Ci dokładne zapoznanie się z treścią wezwania. Tam może znaleźć się kluczowa informacja o tym, czy planowane jest przesłuchanie w charakterze świadka czy podejrzanego. List zawiera również inne istotne z Twojego punktu widzenia aspekty. Mowa chociażby o terminie czy miejscu, w którym miałyby odbyć się tego typu czynności.
Jak już doskonale wiesz, otrzymanie takiego listu wymaga od Ciebie osobistego wstawiennictwa w wyznaczonym miejscu oraz o wyznaczonej dacie i godzinie. Jedynym odejściem od takiej reguły są bardzo poważne okoliczności, które kolidują z terminem potencjalnego przesłuchania przez policję. W skrajnych sytuacjach osoba wzywana zobowiązana jest do kontaktu z placówką (adres nadawcy przesyłki) w celu wyznaczenia innego, zdecydowanie bardziej dogodnego terminu. Przesłuchanie w charakterze świadka na policji rozpocznie się od pouczenia o obowiązku mówienia prawdy oraz o ewentualnej odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Ogólna etykieta, zasady czy pytania pojawiające się w tego typu czynnościach są bliźniaczo podobne do przesłuchania w sądzie. Nasza AIF Kancelaria już wcześniej napisała szczegółowy poradnik w tym zakresie, który będzie dostępny po kliknięciu tutaj. Co jeszcze warte podkreślenia, świadek posiada prawo do odmowy składania zeznań w sprawach, jakie bezpośrednio dotyczą najbliższych członków rodziny strony. I taki przywilej odnosi się również do odpowiedzi na konkretne pytania – nie musisz podawać nawet przyczyny tej decyzji. Jako doświadczeni radcy prawni rekomendujemy również skorzystanie z podobnego prawa w momencie, kiedy osoba przesłuchiwana nie ma pewności co do potencjalnej szkodliwości przedstawionej odpowiedzi.
Pamiętasz jak wspominaliśmy o stresie związanym z otrzymaniem listu od policji? O ile wezwanie w charakterze świadka nie powinno być aż tak stresogenne, tak przesłuchanie osoby podejrzanej w zdecydowanej większości przypadków może zaburzyć harmonię poziomu kortyzolu. Zwłaszcza, że sytuacja jest poważna i rekomendowane w tego typu okolicznościach jest skontaktowanie się z dobrym i doświadczonym prawnikiem. Dlaczego? Warto jeszcze przed dokonaniem czynności na komisariacie rzetelnie ocenić swoją sytuację procesową. Zaufana Kancelaria to również doskonała okazja do ustalenia linii obronnej oraz do pouczenia osoby potencjalnie podejrzanej o prawach i ewentualnych konsekwencjach, jakie wynikają z obowiązującego w Polsce prawa. Wezwanie na policję w charakterze podejrzanego przeważnie już w liście informuje o popełnionym wykroczeniu. Jak wygląda przesłuchanie od kulis? Niemalże tak samo, jak rozmowa ze świadkiem zdarzenia. Tu również następuje pouczenie o obowiązku składania prawdziwych zeznań. Podejrzany może także odmówić odpowiedzi na pytania bez podania przyczyny. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że ewentualne zatajanie prawdy jest w stanie obrócić się przeciw osobie podejrzanej. Wyróżniającym się na tle przesłuchania świadka przywilejem będzie w tym przypadku możliwość ustanowienia obrońcy w sprawie. Te najbardziej skomplikowane procesy wręcz wymagają tego typu osoby. Adwokat nie tylko zajmie się poprowadzeniem podejrzanego w trakcie procesu, ale pomoże też ustalić skuteczną linię obrony i przedstawi realne scenariusze odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Nie każde wezwanie na policję musi oznaczać problemy dla osoby odbierającej tego typu list. W pierwszej kolejności warto rozpoznać charakter tego typu procedur. Możesz być bowiem wyłącznie świadkiem w sprawie lub podejrzanym w trakcie toczącego się procesu. Ten pierwszy przypadek śmiało należy uznać jako zdecydowanie łagodniejszy. Pamiętaj jednak o konieczności reakcji na wezwanie w postaci osobistego wstawiennictwa bądź też kontaktu z policją w celu wyboru nowego terminu (to w skrajnie niesprzyjających okolicznościach). Osoba podejrzana przed odbyciem takiej wizyty powinna skonsultować się z doświadczonym prawnikiem. W obu sytuacjach ważne będzie odpowiadanie na pytania zgodnie z prawdą. Ewentualne jej zatajenie bądź utrudnianie procedur błyskawicznie może zmienić charakter przesłuchania. Każdy wzywany na policję, oprócz kilku istotnych obowiązków, ma także swoje prawa. Jednym z najważniejszych jest możliwość do odmówienia odpowiedzi bez podania przyczyny. Nie zawsze jednak taki krok będzie opłacalny.
Osobiste wstawiennictwo w charakterze świadka danej sprawy to obowiązek osoby, która dostała tego typu wezwanie. Usprawiedliwieniem nieobecności na przesłuchaniu może być bardzo ważna okoliczność życiowa (należy ją udokumentować i odpowiednio wcześniej zgłosić) bądź choroba. W tym drugim przypadku wymagane jest przedstawienie zaświadczenia wystawionego przez lekarza sądowego. Inne zaświadczenie lub tradycyjne zwolnienia lekarskie są niewystarczające z punktu widzenia prawa obowiązującego na terytorium naszego kraju.
Są one ustalane w oparciu o okoliczności i dokładny charakter sprawy. Jeżeli w Twoim przypadku doszło do nieusprawiedliwionego niestawiennictwa, możesz zostać obarczony karą pieniężną lub zatrzymaniem i przymusowym doprowadzeniem na wskazany komisariat policji. W tych skrajnych przypadkach brak reakcji na wezwanie w charakterze świadka kończy się aresztowaniem.
Zgodnie z obowiązującym prawem, na czas prowadzenia czynności procesowej możesz otrzymać ochronę policyjną, jeżeli przesłuchanie może spowodować zagrożenie zdrowia lub życia Twoje lub najbliższych Ci osób. Gdy stopień zagrożenia jest wysoki, świadek otrzymuje ochronę osobistą.