Jeżeli w niedalekiej przyszłości czeka Ciebie rozprawa sądowa, zupełnie naturalne będą pytania o długość trwania posiedzenia oraz całego postępowania. Zwłaszcza, że w zdecydowanej większości przypadków, niezależnie od strony obieranej podczas rozprawy, każdemu zależy na błyskawicznym rozstrzygnięciu. Szukasz sprawdzonego kompendium wiedzy w tym temacie? Koniecznie przeczytaj poradnik przygotowany przez prawników z AIF Kancelaria. Podpowiadamy, ile trwa rozprawa w sądzie oraz jakie czynniki wpływają na jej skrócenie bądź też wydłużenie. Zapraszamy!
Na samym początku musimy podkreślić, że dokładne podanie czasu trwania pojedynczej rozprawy oraz całych procesów sądowych jest praktycznie niemożliwe. W grę wchodzi przecież duża liczba czynników, wpływających bezpośrednio na finalny wynik. Zwłaszcza, że kwestią otwartą pozostaje ilość wizyt w sądzie, przesłuchiwanych świadków, powołanych dowodów oraz po prostu tematyki rozpraw. Warto wiedzieć, że zadając pytanie „ile trwa sprawa w sądzie cywilnym bądź rejonowym”, każdą odpowiedź otrzymasz w oparciu o uśrednione dane. Z pomocą przychodzi ministerstwo, jakie informuje o konieczności oczekiwania minimum pięciu miesięcy na rozstrzygnięcie problemów w Polsce. W tę wartość są jednak wliczone dosłownie wszystkie sprawy. Od nieopłaconych mandatów za przekroczenie prędkości, po zaległości w fakturach, na najcięższych przestępstwach kończąc. To wynik całkowicie nieobiektywny i z pewnością nie usatysfakcjonuje naszych Klientów. Jednak już szczegółowe rozłożenie na czynniki pierwsze tematu pod tytułem „ile trwa rozprawa w sądzie” jest w stanie dostarczyć bardziej wiarygodnych informacji. Nie mamy dobrej wiadomości: standardowe procesy cywilne to oczekiwanie liczone do 9 miesięcy w sądzie okręgowym oraz aż o trzy miesiące więcej w sądzie rejonowym. Zdecydowanie dłużej trwają procesy o charakterze gospodarczym. Tu dla sądu okręgowego wynik stanowi równowartość 16 miesięcy i 14 miesięcy w sądzie rejonowym. Prawdziwe rekordy dopiero przed nami. Zgodnie z danymi statystycznymi ministerstwa, procesy o odzyskiwanie długów powyżej 75 tysięcy złotych potrafią trwać nawet 2,5 roku zanim sprawa trafi do rąk komornika. Jak widzisz, pytania o to ile trwa rozprawa sądowa są mocno ogólne i wymagają doprecyzowania. A to i tak zaledwie początek, ponieważ wszystkie podane tutaj terminy dotyczą wyłącznie pierwszej instancji.
Takich czynników może być kilka, albo nawet i kilkanaście. Ogromne znaczenie w tym przypadku będzie mieć charakter Twojego procesu. Wszystko zależy od tego, jak bardzo skomplikowana jest sprawa. Te najcięższe potrafią ciągnąć się praktycznie latami. Nieco łatwiejsze mogą zakończyć się po kilku tygodniach bądź kilku miesiącach. Oczywiście, odpowiadając na pytanie ile trwa rozprawa w sądzie, należy brać pod uwagę ilość czynności, jakie musi przeprowadzić sąd. Zarówno jeszcze przed rozpoczęciem procesu, jak i w jego trakcie. Gigantyczne znaczenie ma także ilość świadków. Zasada jest prosta: im więcej, tym większa szansa, że proces nie zakończy się podczas jednego posiedzenia. Każde powołanie biegłych specjalistów, dodatkowego materiału dowodowego czy kolejnych świadków zdecydowanie wydłuża czas zakończenia całości procesu. Co ciekawe, wiele danych pokazuje, że czynnikiem przedłużającym rozprawę jest również zapracowanie sędziów lub… unikanie pojawienia się w sądzie strony przeciwnej.
Skoro są czynniki przedłużające procesy sądowe, czy istnieją takie, które skracają czas oczekiwania na decyzję organów? Zdecydowanie tak. Już na etapie szykowania pozwu możesz zrobić wiele, aby skutecznie uniknąć wielu niepotrzebnych sytuacji. Przede wszystkim warto nawiązać współpracę z doświadczonymi prawnikami. I chociaż AIF Kancelaria nie będzie w stanie konkretnie, co do dnia, odpowiedzieć ile trwa sprawa w sądzie cywilnym bądź ile trwa sprawa w sądzie rejonowym, to zatrudniani przez nas prawnicy będą mogli pomóc w wielu aspektach. Mowa tutaj o przygotowaniu odpowiedniego pozwu, zebraniu niezbytych materiałów dowodowych czy polecenie najszybszej drogi do rozwiązania problemu na stopie prawnej. Niewiele osób wie, że sprawa o odzyskiwanie należnych pieniędzy z nieopłaconych faktur nie musi trafić do tradycyjnego sądu, a może do sądu elektronicznego. Specjalnie powstałe Elektroniczne Postępowanie Upominawcze sprawia, że e sąd pozwala zdecydowanie szybciej uporać się z nierzetelnymi kontrahentami. A to tylko pierwszy z brzegu przykład usprawnienia procesów przez wykwalifikowanych prawników. Radcy prawni także przygotują Cię na wszystkie ewentualne scenariusze oraz odpowiedzą ile (oczywiście mniej więcej) trwa rozprawa lub czego dotyczą konkretne posiedzenia.
#1 Czy rozprawa w sądzie może zostać odroczona z powodu małej ilości dowodów?
Tak. Ilość oraz jakość zebranego materiału dowodowego bezpośrednio wpływa na czas rozpraw sądowych. Im więcej zweryfikowanych dowodów potwierdzających Twoją tezę, tym większa jest szansa na szybkie sfinalizowanie procesu. Wszelkiego rodzaju niejasności, niedomówienia czy konieczność dołączenia kolejnych materiałów dowodowych do sprawy znacząco ją wydłuży.
Jedynym rozwiązaniem tego typu zachowań będzie złożenie wniosku o pominięcie pisma bądź też materiału dowodowego przez Twojego pełnomocnika. Co istotne, taki wniosek powinien być od razu nakierowany na działania powodujące sztucznie wydłużanie procesu sądowego.
W tym przypadku należy mówić o przynajmniej kilku kolejnych miesiącach oczekiwania. Apelacje od wyroków powodują dodatkowe zapoznanie się z materiałem dowodowym rozprawy i dążą do wyjaśnienia wszystkich nieznanych wcześniej okoliczności. Często zdarza się, że apelacja potrafi trwać tyle, co standardowy proces.