W ostatnich latach coraz więcej ludzi otrzymuje pismo z e-sądu opatrzone tytułem „Nakaz zapłaty”. Często wezwanie to dotyczy dawnych, niespłaconych długów, o których pociągnięte do odpowiedzialności osoby zdążyły już zapomnieć. Aby lepiej zrozumieć powody nagromadzenia tego typu spraw oraz dowiedzieć się, jak walczyć o swoje prawa, warto poznać zasady działania sądu internetowego. Jest to wyspecjalizowana jednostka sądownicza, która zajmuje się jedynie pozwami o zapłatę, zarówno tymi na szczeblu okręgowym, jak i rejonowym. Jej fizyczna siedziba znajduje się w Lublinie, ale obejmuje swoim zasięgiem cały kraj. Sąd elektroniczny przyjmuje tylko wnioski złożone przez specjalną platformę internetową z wykorzystaniem Elektronicznego Postępowania Upominawczego.
Dzięki informatyzacji procesu składania wniosków o spłatę długów dostęp do niego ma praktycznie każdy, a na dodatek cała procedura jest łatwiejsza, niż w przypadku klasycznego postępowania sądowego. Nie trzeba zastanawiać się, jaki krok podjąć w następnej kolejności, ale wystarczy podążać za wskazówkami wyświetlanymi na ekranie monitora. Na dodatek do złożonego pozwu nie jest konieczne dołączenie dowodów, a tylko wskazuje, że one istnieją. Prostsze jest również uzyskanie należności, gdyż e-sąd, o ile nie dopatrzy się rażących nieprawidłowości we wniosku lub nie uzna go za bezzasadny, można być pewnym wydania nakazu zapłaty. Otrzymując dokument z EPU sąd zapoznaje się samodzielnie z jego treścią i na tej podstawie uwzględnia albo oddala prośbę. Te uproszczenia sprawiły, że ludzie chętnie korzystają z pomocy e-sądu, by egzekwować roszczenia. Innym powodem popularności tego rozwiązania jest fakt, że można dochodzić swoich praw tylko w przypadku długów, które się nie przedawniły, czyli nie upłynęły jeszcze 3 lata od ich zaistnienia.
Powyższe cechy reprezentowane przez sąd internetowy sprawiły, że nakazy zapłaty często są wydawane w sprawach budzących wątpliwości. Minusem działania EPU jest fakt, że sąd działa jedynie na podstawie danych dostarczonych przez powoda i nie ma możliwości weryfikacji jego twierdzeń. Wyrok jest wydawany niemal od razu, a osoba pozwana często nawet nie jest świadoma tego, że toczy się przeciwko niej postępowanie. Nakaz zapłaty nierzadko jest więc nieprzyjemną niespodzianką, a nieświadomość swoich praw powoduje, że pozwany nie odwołuje się od decyzji e-sądu. Jeżeli i Ty otrzymałeś tego typu wiadomość, poproś o pomoc wykwalifikowanego adwokata z naszej Kancelarii AIF. Pomożemy Ci sformułować sprzeciw na piśmie i zakończyć sprawę pomyślnie. Pamiętaj jedynie o tym, żeby zgłosić się do nas przed upływem 14 dni od dostarczenia wezwania do zapłaty. Po tym czasie wyrok uprawomocni się i będzie go można egzekwować.